Çerkeş Tereyağı – Çerkeş

Yoğurt ayran makinasının içine aktarılır. Koyulan yoğurt kadar su ilave edilir. Tam karıştıktan sonra üzerine bir miktar sıcak su ilave edilir ve makinada 45 dakika çırpılır. Çırpma işlemi bittikten sonra üzerinde biriken yağlar ayrı bir kaba toplanır. Ezilerek yıkanır ve ayranından arındırılır. Tereyağımız yenmeye hazırdır.
Tarif: Halime Arduç

Çerkeş Peyniri – Çerkeş

Süt kaynatılıp soğumaya bırakılır. Hafif ılıkken üzerinden kaymağı toplanır ve bir kaşık peynir mayası ilave edilip karıştırılır. Bir gece beklenir. Ertesi gün mayalanmış süt küçük tül kumaşlara yerleştirilir ve süzgecin üzerine koyulur. Suyunun akması beklenir. Suyu akan peynire şekil verilip üzerine ağırlık koyulur. Bir gece daha beklenir ve ertesi günü torbasından çıkartılıp tuzlanır. Peynir yenmeye hazırdır.
Tarif: Nimet Doğdu, Nergis Tarhan

Yoğurt Tatlısı – Çerkeş

Yoğurt ve un bir kapta karıştırılır. Üzerine karbonat ilave edilir ve hemen limon sıkılır. Karışım kızgın yağa kaşık yardımı ile parça parça dökülür. Parçalar kızarınca bir tabağa alınır. Ayrı bir tencerede su ve şeker kaynatılarak şerbet elde edilir. Soğuyan şerbete el ile tek tek kızaran tatlılar batırılır ve servis yapılacağı tabağa koyulur.
Tarif: Aysel Çakıcı